Vă interesează să participaţi la lucrările din Parlamentul german?

Bundestagul german împreună cu: Freie Universität Berlin, Humboldt-Universität Berlin, Technische Universität Berlin vă invită să candidaţi pentru o Bursă Parlamentară Internaţională (IPS) de cinci luni la Berlin.
IPS se adresează unor persoane tinere cu înaltă calificare, interesate din punct de vedere politic şi care vor ca după terminarea programului să se întoarcă în ţara lor şi să contribuie activ şi cu sentimentul responsabilităţii la organizarea unui viitor democratic al acesteia.
Bundestagul german, parlamentul Germaniei, oferă unor persoane tinere prilejul ca în decurs de 13 săptămâni de activitate pe lângă un membru al Bundestagului să facă cunoştiinţă cu sistemul parlamentar german ca şi cu procesele de decizii politice şi să acumuleze experienţă în practica muncii parlamentare.
Bursierii vor fi aleşi de către o Comisie de selecţionare independentă a Bundestagului german.

Condiţii:

• cetăţenia română
  • studii universitare încheiate
  • cunoştiinţe foarte bune ale limbii germane
  • cunoştiinte ale politicii, societăţii şi istoriei germane
  • sub 30 ani la începerea stagiului de bursă

Bursa:

• 500 EURO lunar
  • cazare gratuită
  • cheltuieli de asigurare şi de călătorie

Dosarele de aplicaţie vor fi depus electronic  până cel târziu la 30 iunie 2018 la Ambasada Germaniei la Bucureşti:  info@bukarest.diplo.de